Edward Dębicki

Edward Dębicki

GLORIA ARTISKompozytor, pisarz i poeta, wirtuoz akordeonu uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE POLSKIEJ "GLORIA ARTIS", nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości i działalności artystycznej.Honorowy obywatel Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Województwa Lubuskiego.

Edward Dębicki od 1955 roku aktywnie działa na rzecz tworzenia i popularyzacji kultury cygańskiej w Polsce i na świecie. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Jego kompozycje wykonywane były przez solistów i zespoły cygańskie oraz gwiazdy polskiej estrady. Utwór „Idź swoją drogą" do tekstu Jonasza Kofty w wykonaniu Edyty Geppert zdobył Grand Prix festiwalu opolskiego w 1995 r.
Od 1989 r. jest twórcą i dyrektorem artystycznym „Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa" („Cygańskie Dni"). Twórczość Edwarda Dębickiego - to blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzyka do filmów: „Zanim opadną liście", „Śpiew po rosie"- w reż. Władysława Siesickiego, „Rzeka kłamstwa" w reż. Jana Łomnickiego, "Orzeł i reszka" w reż. Ryszarda Filipskiego. Jest też autorem scenariusza oraz autorem muzyki i wykonawcą obrazu „Cygańskie pieśni Papuszy" w reż. Grzegorza Dubowskiego. Wydał kilkanaście płyt z autorską muzyką.W 1993 r. został wydał tomik poezji Pod gołym niebem. W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa Ptak umarłych, która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. W 2012 roku ukazała się druga część książki pod tytułem Wczorajszy Ogień.