Historia
Historia Terno
"(...) Gdy miałem 10 lat ojciec kupił mi akordeon-bajan, na którym nauczyłem się grać ze słuchu (...)" - wspomina Edward Dębicki. Grał w słynnej taborowej orkiestrze harfiarzy, dziś juz legendarnych wirtuozów tego instrumentu. Byli to: Dionizy Wajs - mąż Papuszy, Antoni Krzyżanowski i Adnruszka Wajs. Na kontrabasie grał - Wańka Wajs, na skrzypcach - Stanisław i Karol Siwakowie oraz Tadeusz Wajs, na perkusji - "Bielak" Wajs (brat Papuszy) i Edward Dębicki na bajanie.Jak głosi legenda- ich przodkowie grali na dworach królewskich, m.in na dworze Marysieńki Sobieskiej.
W tym zespole Papusza zapowiadała i śpiewała swoje imporwizowane gila romane - ową poetycką melodyką cygańskiego języka, którą zachwycał się jej odkrywca Jerzy Ficowski.
Edward Dębicki chciał uczyć się muzyki. tabor osiadł więc w Gorzowie. Gorzowską Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. Był laureatem Ogólnopolskich Konkursów Akordeonowych we Wrocławiu i w Kielcach. W 1955 roku założył pierwszy zespół cygański "KCHAM" (Słońce), który po roku zmienił nazwę na "TERNO" (Młody). w 1963 roku zespół został zweryfikowany przez Komisję Ministerstwa Kultury i Sztuki i otrzymał status zespołu profesjonalnego. Koncertował po niemal wszystkich krajach Europy. Odbył tourne po USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W "TERNO" występowali znakomici artyści cygańscy: RANDIA, MASIO SYLWESTER KWIEK, ALBANI, DRAGOMIR IVANOVIĆ, PETRO CERCEL, MIKOLAJ i MAREK CZUREJOWIE.
Obecnie w zespole występuje trzecie pokolenie rodu Dębickich.