Poznaj kulturę romską w sieci

Kultura w sieci » Poznaj kulturę romską w sieci

Z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim powstała seria filmów złożona z sześciu odcinków o kulturze romskiej. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Projekt pod nazwą „Krótki kurs kultury romskiej” ma na celu propagowanie wiedzy o kulturze romskiej. Inicjatywa ma upowszechnić dorobek kultury i zwiększyć jej obecność w życiu społecznym. Bohaterami filmów są Edward i Manuel Dębiccy oraz artyści Cygańskiego Zespołu "Terno".

- Chcemy w łatwy i prosty sposób zainteresować widza oraz opowiedzieć mu o świecie polskich Romów. O tym jaka jest ich kultura, jak im się żyło w dawnych czasach oraz o tym co to dziś znaczy być Romem – wyjaśnia Ewa Dębicka ze Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim.

Reżyserem i scenarzystą serii odcinków jest Iga Łapińska oraz Manuel Dębicki, a za projekt odpowiada Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim.

Filmy, który zostały zarejestrowane m.in. w rodzinnym domu Państwa Ewy i Edwarda Dębickich będzie można zobaczyć m.in. na fanpag’u Cygańskiego Zespółu Terno: https://www.facebook.com/TeatrTerno/

Celem programu „Kultura w sieci” jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Istotnym celem programu jest wspieranie zadań rozwijających kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych oraz rozwój kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.