Romane Dyvesa 2023

Romane Dyvesa » Romane Dyvesa 2023

07.07.2023 r. g. 20:30.

Gwiazdy: Gość Specjalny, Gipsy Band, Zuralia Orchestra, Osenya Rosa, Liza Kotlyarenko, Izabela Szafrańska, Cygański Teatr Muzyczny Terno i jego goście.

Cygańskie dni. Wielkie święto miasta, muzyki i folkloru

To będą wyjątkowe, bo jubileuszowe Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Już po raz 35. w Gorzowie zamigoczą kolorowe cygańskie suknie i zabrzmi radosny śpiew, muzyka oraz oklaski publiczności.

Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali cygańskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku ponownie zawita do gorzowskiego amfiteatru w piątek 7 lipca o godzinie 20.30. Jak co roku zapowiada się barwne widowisko, które zachwyci publiczność muzyką, żywiołowym tańcem, pięknymi strojami, a przede wszystkim ciepłym klimatem i niezwykłą atmosferą tego wyjątkowego koncertu.

W dotychczasowych edycjach spotkań wzięło udział ponad 200 profesjonalnych zespołów z większości krajów Europy oraz pozaeuropejskich, w tym kolebki cygańszczyzny – Indii.

Pomysłodawcą Romane Dyvesa jest Edward Dębicki kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor oraz założyciel i szef (od 1955 roku) Cygańskiego Teatru Muzycznego „TERNO”. A nade wszystko niestrudzony kustosz kultury cygańskiej.

Festiwal od lat łączy w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom.

– Chcemy wspólnie, tańczyć, grać oraz śpiewać i poprzez to wszystko dawać radość innym. Romane Dyvesa to znaczy Cygańskie Dni, a więc wielkie święto miasta, muzyki i folkloru cygańskiego – mówi Edward Dębicki.

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa są doceniane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Imprezę objęli honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gorzowa Jacek Wójcicki.