TERNO ft. Mahala RaI Banda - Cygańskie TangoNajnowszy teledysk Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno - "Cygańskie Tango"

Sentymentalna podróż do chwil, które nie powrócą. Zaduma i tęsknota za młodością w pięknym utworze kompozytora, poety, wirtuoza akordeonu, założyciela Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO - Edwarda Dębickiego.

Edward Dębicki jest jedynym cygańskim kompozytorem w Polsce, członkiem ZAKR-u i ZAiKS-u, jest autorem ponad 200 utworów cygańskich, twórcą muzyki filmowej. Za działalność twórczą i artystyczną w 2012 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego najwyższe odznaczenie - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze-GLORIA ARTIS".

TERNO to muzyka, taniec i śpiew Cyganów z różnych stron świata, od węgierskich czardaszy, bałkańskich melodii, ognistego flamenco po romanse Cyganów rosyjskich. To jedyny profesjonalny zespół cygański w Polsce występujący na scenach całego świata. W tym roku zespół Terno obchodzi 57-lecie swojej działalności. Taki sam jubileusz pracy artystycznej obchodzi jego założyciel Edward Dębicki.

Melancholijny obraz stworzył niezwykle utalentowany i ceniony Piotr Smoleński - reżyser i scenarzysta, autor zdjęć . Współpracuje z takimi gwiazdami jak Donatan, Tede, Sylwia Grzeszczak, Stanisław Soyka, Honorata Skarbek, Anita Lipnicka, Łukasz Zagrobelny i wieloma innymi.

Klip został stworzony w klimacie filmów Emira Kusturicy i Tonego Gatlifa, takich jak "Czas Cyganów, "Underground", "Latcho Drom". Jest to abstrakcyjna wizja reżysera, który zmusza widza do własnej interpretacji. Pojawia się tu wisząca panna młoda trzymająca połowę akordeonu oraz wiele innych ciekawych ujęć osadzonych w pięknym jesiennym anturażu.

Do utworu został zaproszony rumuński zespół Mahala Rai Banda, jeden z najlepszych zespołów cygańskich w Europie, którego przebój "Mahalageasca", rozbrzmiewa w filmie Saszy Barona Cohena "Borat". Muzyka Mahali to wybuchowa mieszanka rumuńskiej muzyki tradycyjnej, orientalnego popu, katalońskiej rumby, reggae, manele i cygańskiego żywiołu.